Zewnętrzne osłony okienne chronią przed słońcem i zapewniają poczucie prywatności mieszkańcom domu. Coraz częściej stanowią także niebanalny element aranżacyjny, który może podnieść walory estetyczne przestrzeni. Wybór osłon okiennych powinien być dobrze przemyślany: trzeba przede wszystkim zadbać o to, aby ciekawie komponowały się z otoczeniem. Nie bez znaczenia są także aktualne trendy – choć nie należy ślepo za nimi podążać, warto poznać rozwiązania cieszące się obecnie popularnością. Oto kilka pomysłów na modną aranżację okien.

Rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe

Chętnie wybieranym rodzajem osłon okiennych są rolety zewnętrzne. Mogą one pełnić różne funkcje: nie tylko chronią przed utratą ciepła, ale także izolują od hałasu i stanowią zabezpieczenie przed ingerencją nieproszonych gości. Oferowane przez nas rolety wyposażone są w praktyczny mechanizm w postaci napędu ręcznego lub elektrycznego bądź przekładni korbowej.

Alternatywą dla rolet zewnętrznych mogą być żaluzje fasadowe. Zbudowane są one z ruchomych lameli, które umożliwiają regulowanie stopnia oświetlenia w danym pomieszczeniu. Żaluzje fasadowe łączą w sobie walory praktyczne z nowoczesnym designem i doskonale pasują do minimalistycznych aranżacji.

Osłony na okna w klimacie Południa

Bardzo ciekawym pomysłem są markizy – osłony okienne przywołujące na myśl śródziemnomorskie ogrody i tawerny. Mają one postać tkanin nawijanych na rurę nawojową. Zwykle wykorzystuje się je jako zadaszenie balkonów i tarasów, a także ogródków restauracyjnych. Markizy stanowią atrakcyjną alternatywę dla parasoli lub altan: zapewnią przyjemny cień w porze upałów, jak również pozwolą schronić się przed letnim deszczem.

Jaki kolor osłon okiennych wybrać?

Przy selekcji osłon na okna nie bez znaczenia jest także ich kolorystyka. Obecnie na topie są przede wszystkim stonowane barwy, w szczególności beż i biel, a także kolory ziemi. Możesz jednak także pokusić się o bardziej intensywny akcent – na przykład wybierając markizę w kolorach słońca, która pozwoli stworzyć przyjemny, wakacyjny klimat.