Osłony okienne pełnią dwie ważne role – pozwalają regulować ilość wpadającego do wnętrz światła oraz stanowią element dekoracyjny. Szukasz osłon okiennych do swojego domu lub mieszkania, ale nie masz pewności, które będą bardziej odpowiednie – rolety czy żaluzje? Sprawdź, czym się od siebie różnią te dwa rodzaje osłon i na co zwrócić uwagę, wybierając jeden z nich.

Podstawowe różnice pomiędzy roletami a żaluzjami

Rolety i żaluzje to zupełnie inne systemy osłon okiennych. Czym one się właściwie różnią? Konstrukcja rolety składa się z tkaniny wykończonej belką obciążającą. Tkanina jest nawijana i rozwijana na wałek za pomocą mechanizmu sterującego. Dodatkowo roleta może być wyposażona w kasetę chroniącą wałek oraz prowadnice utrzymujące tkaninę w odpowiedniej pozycji.

Żaluzje to system poziomych lamelek połączonych ze sobą drabinką sznurkową lub taśmową. Sterowane są za pomocą dwóch niezależnych mechanizmów. Podstawowy mechanizm umożliwia opuszczanie oraz podnoszenie lamelek na żądaną wysokość, drugi zaś pozwala na zmianę ich kąta nachylenia. Z szerokiej gamy dostępnych produktów możemy wybrać żaluzje o różnych szerokościach lamel: 16,25,50,70 mm oraz materiał, z jakiego są one wykonane. Największą popularnością cieszą się materiały naturalne, takie jak bambus lub drewno z różnych zakątków świata. Nie można zapomnieć również o żaluzjach wykonanych z aluminiowych lameli dostępnych w szerokiej gamie kolorystycznej.

Wiemy już, czym się różnią z technicznego punktu widzenia, a teraz praktyka…

Jak odpowiednio dobrać osłony okienne?

Podczas wyboru odpowiednich osłon okiennych na początku musimy odpowiedzieć sobie na dwa kluczowe pytania: Jaką funkcję użytkową mają one spełniać? Jaki efekt dekoracyjny chcemy uzyskać w naszych wnętrzach? W poszukiwaniu odpowiedzi pomocne będą cechy użytkowe osłon okiennych, do których zaliczamy przede wszystkim: kontrolę nasłonecznienia i oświetlenie, sterowanie, konserwację i czyszczenie, trwałość i cenę oraz wygląd i design.

Kontrola nasłonecznienia i oświetlenie

Główną funkcją osłon okiennych jest dawkowanie światła do wnętrza. W niektórych pomieszczeniach uciążliwe może być nadmierne nasłonecznienie, z którym poradzą sobie zarówno rolety, jak i żaluzje. W innym zaś kłopotliwy bywa ograniczony dostęp do słońca i tu warto pamiętać, że żaluzje na stałe zabierają światło, więc nie są najlepszym rozwiązaniem do takich wnętrz. W naszej pracy spotkamy się również z pomieszczeniami wymagającymi osiągnięcia całkowitego zaciemnienia w ciągu dnia jak na przykład sypialnie dziecięce lub sale konferencyjne. Taki efekt możemy osiągnąć, stosując jedynie rolety w kasetkach z prowadnicami wyposażone w tkaniny typu blackout. Są też pomieszczenia, które wręcz pożądają niepowtarzalnej gry promieni świateł tworzącej cudny klimat, jaki dadzą nam jedynie żaluzje.

Sterowanie

Zarówno żaluzje, jak i rolety mogą być sterowane ręcznie i zdalnie na pilota bądź smartfonem, co sprawdza się przy osłonach wysoko ulokowanych bądź o dużych gabarytach. Jedynie montaż żaluzji pozwala nam na sterowanie i kontrolowanie ilością światła wprowadzanego do wnętrza poprzez zmianę kąta nachylenia lamelek.

Konserwacja i czyszczenie

Rolety czyścimy, przecierając materiał wilgotną ściereczką z mikro-fibry używając delikatnych detergentów. Żaluzje natomiast ze względu na swoją budowę wymagają więcej pracy podczas czyszczenia np. specjalistyczną szczotką.

Trwałość i cena

W firmie LaurAles stawiamy na komponenty wysokiej jakości, a nasze produkty objęte są m.in. 4-letnią gwarancją. Lata doświadczeń nauczyły nas, że trwałość zarówno rolet, jak i żaluzji, uzależniona jest od jakości oraz precyzji wykonania materiałów. Pod względem jakościowym i cenowym rolety i żaluzje w naszej ofercie są ze sobą konkurencyjne. Inwestując w produkty starannie dopracowane, mamy pewność, że tkaniny na rolecie nie wyblakną po kilku miesiącach, a mechanizm będzie sprawnie działał przez lata. Zarówno rolety, jak i żaluzje zamontowane w wysoko nasłonecznionych pomieszczeniach mogą pomóc w obniżeniu kosztów związanych z klimatyzacją.

Wygląd i Design

Oba rodzaje osłon okiennych – rolety i żaluzje stanowią ważny element dekoracyjny domu. W zależności od wybranego systemu i kolorystyki osłony okienne pozwalają na kreowanie wizualnego wrażenia wnętrza, korygowanie proporcji okna oraz całego pomieszczenia. W naszej ofercie znajdziecie modne kolekcje tkanin roletowych oraz duży wybór lameli drewnianych żaluzji m.in. drewno szczotkowane, abachi, basswood i wiele innych.